ПУТИН ЌЕ ГРАДИ ВОЕНА БАЗА ВО СРБИЈА БЛИЗУ ГРАНИЦАТА СО МАКЕДОНИЈА

Русија би можела да изгради воена база во Србија. Распоредувањето на руските вооружени сили во земјата е „суверена работа за Белград, плус ова е прашање од интерес на Москва“, изјави рускиот амбасадор во Белград, Александар Бочан-Карченко.

Рускиот амбасадор исто така истакна дека Србија е пријателска земја, а Белград е „фундаментално против антируските санкции која од Русија обезбедува енергетска стабилност нбија

Тој напоменува дека Москва и Белград продолжуваат успешно да ја спроведуваат воено-техничката соработка.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа