Ситуацијата околу Тајван и понатаму е тензична. На 6 август, тајванското Министерство за одбрана извести дека 20 авиони на воздухопловните сили на ПЛА влегле во зоната за воздушна одбрана на островот, а 14 бродови на морнарицата на ПЛА извршиле вежби во територијалните води на Тајван.

Министерството соопшти дека Пекинг распоредил еден авион помалку од претходниот ден. Во исто време, од горенаведениот број авиони, 18 биле ловци (4 единици Ј-11, 4 единици Ј-16 и 10 единици Су-30), од кои 14 ја преминале средната линија на Тајванскиот теснец.

Во опасната провокација биле вклучени и еден тежок воен транспортен авион Y-20 и еден противподморнички авион Y-8 на Народна Република Кина.

Тајпеј организираше воздушни патроли за следење на оперативната ситуација на небото и водите околу островот, а исто така распореди системи за противвоздушна одбрана, противвоздушни ракети и артилерија на брегот и на бродовите.

Најстариот весник на англиски јазик во Хонг Конг, SCMP, ги нарече маневрите спроведени од копнената кинеска армија „ефикасна блокада на Тајван“. Изданието прецизира дека Пекинг ги продолжил вежбите околу островот до 15 август.

Во исто време, американската агенција Асошиетед прес исто така смета дека блокадата на Тајван од НР Кина, која претходно ја предвидуваа многу експерти, веќе е започната.

Медиумите привлекоа внимание на фактот дека властите на Тајван беа принудени да ги откажат летовите бидејќи ПЛА не ги прекина маневрите, туку ги продолжи и може да ги повтори. Ниту таму не е сè безбедно со превозот.