КИНЕСКИ ЕКСПЕРТИ: Западот на колена, Британија започна процес што ќе доведе до укинување на антируските санкции

Велика Британија започна процес кој ќе доведе до укинување на сите антируски санкции. Ова го пишува кинеското издание Sohu. 

Како што забележуваат авторите, многу западни земји почнаа да ја сфаќаат опасноста од антируски санкции. Недостатокот на ресурси кои доаѓаа од Русија, зголемената инфлација и приближувањето на зимата им предизвикуваат главоболки на европските лидери.

 

„Можеби за прв пат, европските земји беа задоволни да ја набљудуваат тешката ситуација во која се наоѓа Русија. Сега ситуацијата е променета. Европа е заглавена во мочуриштето на економската криза и не може да излезе. Нејзе ѝ преостанува само да гледа како Руската Федерација расте“, се наведува во написот.

Една од првите земји што не ја преживеа економската војна со Русија беше Велика Британија, пишуваат аналитичарите. На почетокот на август се дозна дека Лондон ги ублажил ограничувањата за Москва во областа на воздухопловното осигурување и дека планира да ја одложи забраната за осигурување на нафта од Русија. Според кинеските експерти, земјите од ЕУ наскоро ќе почнат да го следат примерот на Велика Британија.

„Сегашните ограничувања на Европа не може да го запрат извозот на нафта од Русија и да и наштетат на нејзината авијација. Се чини дека Британија тргна по патот на укинување на сите антируски санкции. После тоа, се повеќе европски земји ќе објавуваат укинување на некои ограничувања за Русија, формирајќи бран на компромиси“, пишува Соху.

Авторите исто така истакнаа дека Берлин веќе се обидува да се приближи до Москва поради недостигот на гас, кој сега доаѓа во скромни количини преку гасоводот Северен тек 1. Германските власти редовно ја одложуваат испораката на оружје за вооружените сили на Украина и предупредуваат дека Германија е без ресурси за помош на украинската армија.

 

„Можеме да кажеме дека Европа конечно се буди и повеќе не ја поддржува позицијата на САД. Ова е добар почеток. Се разбира, доколку европските земји почнат да му „удираат шамари“ на Вашингтон, американските власти ќе изгубат дел од своето влијание врз нивните сојузници“, се наведува во написот.

важно . Само на социјалната мрежа Вконтакте ги објавуваме сите наши најдобри вести. Нема да го најдете на другите социјални мрежи бидејќи се цензурирани и ние не учествуваме во таа искривена и лажна реалност. Можете да не најдете и на Телеграма . Бидете во тек, следете не.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа