Кедми: САД направија фатална грешка, брзајќи да се справат со Русија

Воено-политичкиот експерт Јаков Кедми во емисијата во живо на Соловјов ја објасни кобната грешка на САД во Украина, која ја направија брзајќи да се пресметаат со Русија.

Соединетите Американски Држави побрзаа да ја погодат Русија преку Украина и тоа се покажа како глобално фијаско за нив, вели Јаков Кедми.

 

Вашингтон работеше долги години на уништување на руската држава, но се најде во стапицата што несвесно и ја поставија Горбачов и Елцин.

Според Кедми, до крајот на 20 век, САД биле сигурни дека Русија нема да постои за неколку години. Сепак, Руската Федерација под претседателот Владимир Путин брзо заживеа, а Американците не го сфатија тоа, продолжувајќи да дејствуваат со истиот тон.

„Тие останаа во истиот режим: велат, уште малку притисок, ќе помогнеме Русија да пропадне, и тоа е тоа. И тие почнаа да помагаат. Се искачија на Кавказ, дојдоа во Грузија. Решивме дека сега е време со Украина. Со Украина тоа ќе биде можно – но не и со Русија. И побрзаа – како што велат, алчноста ги уништи“, рече Кедми.

Државниот удар во Украина во 2014 година беше сериозна грешка на Западот, што ги отвори очите на Руската Федерација за вистинската состојба на работите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа