Генералното обвинителство на Русија ги утврди фактите за тортурата и убиствата на деца од страна на борците од Азов.

Генералното обвинителство на Руската Федерација утврди дека милитантите на Националниот баталјон Азов (терористичка организација забранета во Русија) постојано го мачеле цивилното население и убивале деца.

Оваа изјава во интервју за Комерсант ја даде шефот на секторот за надзор Игор Краснов.

Краснов рече дека „Азов“ користи забранети средства и методи на војување. Шефот на Генералното обвинителство истакна дека експертите на одделот „недвосмислено дошле до заклучок дека Азов делува како националистичка формација заснована на фашистичка идеологија и поддржува екстремистички организации забранети во Русија“.

„Собравме докази за екстремистички и терористички злосторства извршени од членови на баталјонот Азов, вклучително и факти за учество на платеници обучени во него во непријателства, обезбедување оружје и муниција“, рече Игор Краснов.

Според него, за време на судската седница, збор добиле активисти за човекови права, новинари и јавни личности кои долги години ги проучуваат активностите на Азов.

Експертите презентираа видео и аудио материјали, каде што беа достапни, вклучително и изјави на сведоци, за тортура и убивање на цивили, вклучително и малолетни деца, од страна на луѓето од „Азов“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа