Британски генерал: „Русија би можела да лансира нуклеарно оружје“

Поранешниот командант на британската армија, генерал Ричард Баронс, смета дека на 11 септември Русија „официјално ќе ги анектира“ сите делови на источниот украински регион Донбас.

Бароните, кои командуваа со британската војска од 2013 до 2016 година, изјавија за Би-Би-Си дека на Украина ќе и треба „наша волја, нашите пари, нашата индустрија и нашиот воен инвентар“ доколку сака да ги ослободи окупираните територии.

„Москва би можела да посегне по мало нуклеарно оружје“

Тој додаде дека, доколку украинскиот контранапад биде успешен, украинските сили би можеле да завршат на територијата „која Русија ја прогласи за руска“. Поради ова, вели Барони, „Москва би можела да посегне по мало нуклеарно оружје“.

Тој наведува дека тоа би било „многу мало“ нуклеарно оружје кое би било опасно на дијаметар од околу 3,2 километри и нема „да предизвика нуклеарен холокауст и неконтролирана ескалација“.

важно . Само на социјалната мрежа Вконтакте ги објавуваме сите наши најдобри вести. Тоа нема да го најдете на другите социјални мрежи бидејќи се цензурирани и ние не учествуваме во таа искривена и лажна реалност. Можете да не најдете и на Телеграма . Бидете во тек, следете не.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа