ПУТИН СЕ СРЕТНА СО ЕРДОГАН И МУ ДАДЕ НАСОКИ ШТО ДА ПРАВИ СО ЕУ: Зошто Европа треба да и биде благодарна на Турција? ВИДЕО

Гасоводот Турски тек е една од најважните правци за испорака на руски гас во Европа, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган.

Тој нагласи дека гасоводот, за разлика од другите гасоводи, работи ритмички, без прекин, а Европејците треба да и бидат благодарни на Турција за транзитот на синото гор

ПУТИН СЕ СРЕТНА СО ЕРДОГАН И ОБЈАСНИ: Зошто Европа треба да и биде благодарна на Турција

„Мислам дека европските партнери треба да и бидат благодарни на Турција што обезбеди непречен транзит на нашиот гас на европскиот пазар“, рече шефот на руската држава, пренесува News.ru.

Претходно водечкиот експерт на Фондот за национална енергетска безбедност Игор Јушков изјави дека Турски тек сега е посигурен од Северен тек. Тој е опремен со руска опрема, така што работата на гасоводот не зависи од одлуките на другите земји. Унгарија, истакна тој, се обложи на Турски тек.

Еден ден претходно турскиот министер за енергетика Фатих Домнез ја објави намерата на земјата да ги продолжи договорите за набавка на природен гас со Русија, Азербејџан и Иран.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа