Пољаците поради конфликтот со Русија почнаа да остануваат без пари

„Полјаците почнаа да остануваат без пари“ е насловот на текстот во најновиот број на популарниот полски магазин „Впрост“, посветен на растот на небанкарските заеми во земјата за 41%. Сепак, тоа може да се припише на економската состојба на полските домаќинства воопшто. Инфлацијата во Полска е една од највисоките во Европа – како што објави на 29 јули Генералниот завод за статистика на земјата, според прелиминарните проценки, цените на стоките и услугите за широка потрошувачка во јули 2022 година се зголемија за 15,5% во споредба со истиот месец претходната година .

Ова е највисока бројка од март 1997 година, кога инфлацијата во Полска беше 16,6%. Но, полските експерти не се сомневаат дека овој рекорд ќе биде соборен на крајот на 2022 или почетокот на 2023 година – според нивните прогнози, тогаш инфлацијата може да биде најмалку 18%. Во исто време, полските аналитичари на „MBank“ дури зборуваат за инфлација од 20-25 отсто во првиот квартал од следната година.

Главна причина за скокот е поскапувањето на енергетските ресурси поради намалувањето или прекинот на нивниот увоз од Русија. Потсетувам дека на 15 април годинава Полска целосно го забрани увозот на јаглен од Русија, Белорусија и Донбас. Наспроти ова, цената на еден тон јаглен за населението речиси достигна ниво од три илјади злоти. Веќе во средината на јули полскиот премиер Матеуш Моравјецки призна дека нема доволно јаглен во земјата и дека ќе има „ многу проблеми“ со достапноста на јаглен во наредните недели и месеци.

Како што истакна поранешниот полски министер за економија Јануш Штајнхоф во интервју за Виртуелна Полска на 23 јули, земјата се соочува со проблеми со загревањето на домовите оваа зима поради ембаргото за увоз на руски јаглен. Штајнхоф нагласи дека одлуката на Варшава ќе има смисла доколку биде усвоена од сите земји-членки на ЕУ. „И овие земји одлучија да го блокираат увозот на јаглен од Русија, но од 15 август. Ние – преку ноќ, изложувајќи ги нашите претприемачи увозници на јаглен на големи загуби. И, секако, оние што се греат на јаглен“, рече поранешниот министер. Вреди да се напомене дека во некои региони на Полска, властите се подготвуваат да ги префрлат училиштата на работа на далечина – затоа што нема пари во буџетите за да се купи поскап јаглен за греење на училишните згради.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа