„КИНЕСКАТА ВОЈСКА СТАНА ПОАГРЕСИВНА“ САД итно испратија повеќе од 5.000 војници во Индо-Пацификот, подготвувајќи ОДГОВОР?

248
САД и Индонезија денеска ги започнаа своите годишни заеднички воени вежби на индонезискиот остров Суматра.

Повеќе од 5.000 војници од САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и Сингапур учествуваа во овогодинешните вежби, што ги прави најголеми откако првпат беа одржани во 2009 година, пренесува АП.

Вежбите се дизајнирани да „ја зајакнат интероперабилноста, способноста, довербата и соработката меѓу партнерите за поддршка на слободен и отворен Индо-Пацифик“, се вели во соопштението на американската амбасада во Џакарта.

– Тоа е симбол на американско-индонезиската врска и се поблискиот однос меѓу копнените сили во овој регион – изјавија тие. 

– Копнените сили се основата на безбедносната архитектура на регионот – изјави генерал Чарлс Флин, командант на американската војска во регионот на Пацификот, пренесе АП.

Флин и индонезискиот генерал Андика Перкаса ги отворија заедничките вежби со церемонија утрово во Батураја, крајбрежен град во провинцијата Јужна Суматра.

Вежбите ќе траат до 14 август и вклучуваат маневри на Армијата, морнарицата, воздухопловните сили и маринците.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа