Што се случува? ПРЕМИЕРКАТА НА СРБИЈА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Ана Брнабиќ поднесе оставка од пратеничката функција.

Пратеничката на Српската напредна партија Ана Брнабиќ вечерва поднесе оставка од таа функција.

Претседавачот Владета Јанковиќ ги информираше пратениците дека Брнабиќ, согласно Законот за избор на народни пратеници, писмено поднела оставка од функцијата заменик.

Потоа, претседавачот ја заврши расправата за избор на претседател на српското Собрание, а по паузата пратениците по прозивка ќе гласаат за претседател на Собранието, за кого беше предложен Владимир Орлиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа