СВЕТОТ НА РАБОТ НА ВОЈНАТА: Американците подигнаа 13 воени авиони од базата на Окинава

Расте тензиите поради посетата на Пелоси на Тајван

5 авиони танкери и 8 ловци Ф-15 се подигнати од американската база на Окинава , јавуваат јапонските медиуми.

Според информациите од огранокот на Министерството за одбрана на Јапонија во Окинава, до вторник навечер во оваа база пристигнале 22 авиони-цистерни KC135 од други бази .

Танкери обично се користат во борбени операции кои вклучуваат многу часови лет и можат да наполнат гориво во други авиони во воздухот .

Акумулирањето на толку голем број на овие авиони во базата Кадена е без преседан.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа