Русија „грмеше“ по Америка и ЕУ поради Србија: Престанете со провокациите против косовските Срби и Белград

Москва ги повикува Вашингтон и ЕУ да престанат да ги охрабруваат приштинските екстремисти и да престанат со провокациите против косовските Срби и Белград.

Ова го изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Ги повикуваме САД и Европската унија да престанат да ги охрабруваат приштинските радикали во нивното антисрпско лудило и да престанат со провокациите против косовските Срби и Белград“, рече Захарова на редовниот брифинг.

Ситуацијата околу Косово ескалира поради плановите на Приштина од 1 август да забрани влез на автомобили со српски регистарски таблички и документи во регионот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа