РУСИЈА за КОСОВО: Застауваме со Србија овој пат САД нема да може да ги одбрани албанците

Во последното соопштение од Кремљ, од резиденцијата на рускиот претседател Владимир Путин, со резолуција повикува на заштита на правата на Србите на Косово и Метохија.

Според руските медиуми, тензиите во Косово зоврија по одлуката на властите во Приштина да ги принудат Србите од Косово да ги прифатат косовски таблички и лични документи, што доведе до барикади на административните премини.

 

„Русија целосно стои до Србија во спорот со самопрогласената Република Косово и инсистира дека правата на Србите мора да бидат загарантирани со резолуција за овој конфликт“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Ние стоиме на страна на Србите кои живеат на Косово. Сметаме дека барањата на властите во Приштина се целосно оправдани“, додаде Песков.

Портпаролот на Кремљ исто така рече дека Москва смета дека западните земји кои ја признале независноста на Косово мора да го искористат сето свое влијание за да ги предупредат властите во покраината да не преземаат никакви непромислени чекори кои би можеле да доведат до натамошна ескалација на тензиите.

Тој додаде дека сега е можно да се избегне ескалација и дека ситуацијата е одложена само за еден месец и дека затоа е многу важно да се покаже претпазливост од сите страни и дека Москва бара да се почитуваат правата на Србите кои живеат на Косово. Ја поддржуваме мирната, конструктивна позиција (на Белград) во тој контекст, повиците за мир и конструктивизам упатени од претседателот на Србија“, рече Песков.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа