Рамзан Кадиров: НАТО стои зад конфликтот на Косово и Метохија

Причината за конфликтот меѓу Србија и самопрогласената Република Косово е толку бесмислена и банална што нема сомнеж дека е резултат на поттикнување на НАТО однадвор, изјави лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров.

Сфаќајќи дека нивните планови во Украина пропаѓаат, Западната алијанса реши да лансира нова рана на Балканот. И двојно навредливо е тоа што на едната страна, која ја поттикнува НАТО, се косовските муслимани. Официјалната причина за разгорување на конфликтот е толку бесмислена и банална што нема сомнеж дека е поттикната однадвор“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

 

Тој додаде дека додека Балканот е во војна меѓу себе, Западот ќе стои во позадина и ќе обезбедува муниција, но ќе живее мирно, повремено протестирајќи против кршењето на правата на сатанистите.

„Постојат одлични примери за хармоничен соживот на различни религии и националности. Но, нема добар пример за добар соживот со интервенционистите на НАТО“, заклучи Кадиров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа