КИНА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО НЕНСИ ПЕЛОСИ: Ако стапне на Тајван, останува само ОВА

Кина одговори на шпекулациите дека Ненси Пелоси ќе го посети Тајван.

Највисок пропагандист на кинеската влада предупреди дека кинеската војска би можела да го нападне авионот со претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси доколку биде придружуван од американски борбени авиони на многу шпекулираното слетување во Тајван за време на нејзината претстојна посета на Азија.

Пелоси замина во петокот на турнеја која може да вклучи контроверзна станица во Тајван, самоуправната островска демократија во срцето на зголемените тензии меѓу Пекинг и Вашингтон.

Во сега забранетиот твит, Ху Ксијин, коментатор на кинескиот државен Глобал Тајмс, напиша – Ако американските борбени авиони го следат авионот на Пелоси до Тајван, тоа е инвазија. Народноослободителната армија има право насилно да ги помести авионите на Пелоси и американските борбени авиони, вклучително и предупредувачки истрели и движења на тактичка опструкција.

– Ако се неефикасни, тогаш соборете ги – додаде Ху, пренесува New York Post.

Помошниците на Пелоси сè уште не потврдија дали нејзиното патување ќе вклучува посета на Тајван.

Одговарајќи на зголемениот гнев во Кина поради можноста Пелоси да стапне на Тајван, портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби рече: – Нема причина да се случи тоа, да се случи конфликт, да се случи зголемена физичка тензија. Нема причина за тоа бидејќи нема промена во американската политика во однос на една Кина – пренесува АП.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа