Украинците сами си убија 40 војници со ракетите од САД

⚡️ Министерство за одбрана на Руската Федерација:
💬 Притворот во областа на населбата Јеленовка, во кој има украински воени заробеници, вклучително и милитанти од формацијата Азов, беше погоден со ракетен напад од американскиот ракетен систем со повеќекратно лансирање ХИМАРС.
❗️ Убиени се 40 украински воени заробеници, а 75 се ранети. Покрај тоа, осуммина вработени во изолационото одделение се здобиле со повреди со различна тежина.
☝️ Во моментов, голем број украински војници доброволно го полагаат оружјето, знаејќи за хуманиот однос кон воените заробеници од руска страна.
Оваа еклатантна провокација беше посветена да ги заплаши украинските војници и да ги спречи да бидат заробени.
Околностите се под истрага.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа