„ЌЕ ИМАМЕ НОВА СОВЕТСКА УНИЈА“ Шојгу јавно проговори за прв пат од почетокот на војната: Драматична порака ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ (ВИДЕО)

300
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу за прв пат јавно проговори од почетокот на војната во Украина.

Украинскиот дипломат Олександр Шерба го сподели видеото од оградувањето на Твитер.

– Сето ова е само привремено. Пак ќе биде добро. Ќе имаме нов Советски Сојуз, голем и силен. Повторно ќе има мир. Никој нема да замине – изјави Шојгу.

– На оние кои мислат дека сето ова се случува затоа што НАТО отишол предалеку – слушате ли – напиша Шерба во твит.

Украина претходно изјави дека неиспровоцираниот конфликт е обид за повторно заземање на земјата, која се ослободи од власта на Москва со распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Шокантната изјава на Шојгу доаѓа кога судбината на втората по големина електрана во Украина се спушти на конец во средата, откако силите поддржани од Русија тврдеа дека ја зазеле недопрена, но Киев не го потврди нејзиното заземање, велејќи само дека борбите се во тек во близина.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog