УКРАИНЦИТЕ РАЗМЕНУВААТ ПЛОДНА ЗЕМЈА ЗА ОРУЖЈЕ?! Полковник Ѓурин: Поради големиот долг, на Американците им дадоа територија со големина на Франција

Пензионираниот полковник на Воената разузнавачка агенција Томо Ѓурин и професорот Горан Радосављевиќ во утринската програма на телевизија Курир истакнаа дека никој не може да процени кога ќе заврши војната меѓу Русија и Украина.

Томо Ѓурин истакна дека Украина само ги извршува наредбите на НАТО на своја штета.

Радосављевиќ посочи дека клучното прашање е чии граѓани ќе ги издржат санкциите кои се дивеат од сите страни.

утрото
ФОТО: КУРИР ТЕЛЕВИЗИЈА

– Русите делумно ги постигнуваат своите цели и на тој начин ги поврзуваат. Никој не се меша директно. Турција е многу зависна од рускиот гас. Бугарите не уништија економски, затоа што го запреа јужниот тек. Ќе можат да постигнат успех во Украина, бидејќи ако имаше капитулација, владата ќе паднеше. Одлуките се носат за време на борбените операции, ако Украина користи за да го таргетира Крим, Русија ќе користи друга географија и може да оди до руската граница. Украинците имаат некои успеси, но тоа се тактички успеси – вели Томо Ѓурин.

Професорот Горан Радосављевиќ истакна дека Европа ја следела најрационалната политика, а тоа е поврзувањето со рускиот гас.

утрото
ФОТО: КУРИР ТЕЛЕВИЗИЈА

– Сега таа стратегија суштински се менува. Излегува дека она во што Европа инвестираше пред 20 години, сега се покажува како главно оружје на другата страна. Европа ќе има интересни решенија, ќе седиме со ќебе во соба, но што ќе правиш со индустријата. Таа војна ќе се води, но гасот ќе тече. Добро е што пченицата сега ја напушти Украина – вели проф. Радосављевиќ.

Никој не и дава оружје на Украина, туку го продаваат на кредит, вели полковник Ѓурин.

– Америка има најголем страв од зближување на Русија и Германија. Повеќе територии плодно земјиште во Украина беа продадени на американски компании, а тоа е повеќе од цела Франција по површина – вели полковникот Томо Ѓурин.

Можеби на Германците ќе им биде ладно, но на Украинците сигурно ќе се смрзнуваат.

-Ги очекува исклучително тешка зима, оние со 18 проценти од резервите на гас, да не зборуваме за храна и загуба на животи. Во Србија гасот е под контролирани услови, поголем проблем е струјата и храната – вели професорот Горан Радосављевиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа