Телеполис: Русија убедливо победува во економската војна

Некои во Германија продолжувањето на испораката на гас од Русија за Германија го толкуваат како знак на слабост на Кремљ, пишува Телеполис.

Но, сето ова е „свирче во шумата“, дизајнирано да го отфрли стравот што ги зафатил, бидејќи сфаќаат дека Германија не може да се откаже од руското сино гориво во блиска иднина. Всушност, Москва е во силна позиција и ја добива економската војна, нагласуваат германските медиуми.

 

Сепак, Русија продолжи да испорачува гас на Германија, пишува Телеполис. Сонот на најжестоките поддржувачи на Студената војна не се оствари. Она што се случи најмногу ги налути Зелените. Се разбира, тие би биле среќни ако Москва ја исклучи славината и на тој начин го започне патот кон енергетската независност на Германија.

Политикологот Штефан Мајстер од Германското друштво за надворешна политика генерално го толкува обновувањето на испораките на гас како знак на слабост на Русија. Според него, со закана дека ќе го намали извозот на сино гориво и ќе ја прошири воената операција во Украина, шефот на Кремљ, Владимир Путин, само се обидува да ја зајакне својата преговарачка позиција.

Но, се поставува прашањето: „Зошто тогаш Берлин не ја отфрла руската енергија? „Зошто цела изминатава недела во Германија се грижи само дали синото гориво повторно ќе тече низ цевките? Во реалноста, сето ова укажува дека позицијата на Русија е силна и дека победува во економската војна, нагласува германското издание.

 

Кога ЕУ воведе делумно ембарго на руската нафта на крајот на мај, цената на црното злато порасна и Кремљ профитираше од тоа. Москва сега лесно може да најде алтернативни пазари за својата енергија. Извозот на гас и нафта во Кина постојано се зголемува.

И сето тоа е во спротивност со изјавите во германските медиуми дека враќањето на испораките од Русија е знак на германската сила. Сите овие изјави се само „свирче во шумата“, со чија помош некои се обидуваат да го надминат стравот што ги обзеде, бидејќи разбираат дека Германија нема да може да одбие руски гас во наредните месеци.

Освен тоа, поради инфлацијата, особено во енергетскиот сектор, Германците почнуваат да ја доведуваат во прашање ефективноста на санкциите, кои ја погодија Германија повеќе од Русија. На крајот на краиштата, ако луѓето во Германија седат на студ, а Москва продава гас по повисока цена, тогаш дури и поддржувачите на ембаргото мора да разберат дека нешто не е во ред.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа