КИНА Е ЈАСНА: „НАТО треба да и се извини на Србија…“

47

НАТО треба да им се извини на Србија, Ирак, Либија, Сирија и Авганистан за 900.000 животи изгубени во војни и десетици милиони бегалци.

Ова го соопшти портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Жао Лиџијан.Тој на Твитер сподели колаж од фотографии од Ирак, Авганистан, Сирија и Либија, на кои пишува дека 900.000 луѓе, меѓу кои 400.000 цивили, загинале од 2001 година во војни поврзани со НАТО.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog