ПАДНА БЛОКАДАТА НА КАЛИНИНГРАД: Голема победа на Москва

Првите вагони со санкциониран товар пристигнаа во Калининград од Русија во транзит преку Литванија, изјави за РИА Новости, Дмитриј Лисков, шеф на прес-службата на регионалната влада.

– Шеесет вагони пристигнаа во Калининград, првиот воз со цемент – рече тој.

Од 10 јули, Литванија го забрани транзитот на цемент и алкохол од Русија до Калининград во врска со стапувањето во сила на европските санкции.

Гувернерот на Калининградската област , Антон Алиханов , изјави претходно дека враќањето на можноста за железнички транзит е исклучително важно за транспортот на градежни материјали, вклучително и цемент. Според шефот на регионот, Калининград, каде што е во тек градежната сезона, цементот е многу потребен, но неговиот транспорт по море е ограничен, а регионот се обидува да маневрира по ова прашање.

Во почетокот на март, обемот на испораки на цемент во Калининградската област се намали поради ограничувањата на Литванија за транзит на стоки до Калининград. Жителите од регионот се пожалија на недостиг на цемент во продавниците, а Алиханов зборуваше за шпекулации за цемент во регионот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа