„НАСКОРО ДОАЃА ЛАДНА ЗИМА…“ Новата порака на Медведев до Европа ЈА СТРЕСЕ планетата

Нова злоковна порука Медведева Европа

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, денеска предупреди, коментирајќи ја гасната криза поради војната во Украина, дека зимата „доаѓа наскоро“ во Европа и дека „алтернативните испораки на гас, нафта и јаглен се скапо или едноставно нереално“ .

„ Студот доаѓа наскоро “, рече Медведев на Телеграм, пренесе Ројтерс.

– Никој не ја откажа зимата, а алтернативните испораки на гас, нафта и јаглен се скапи или едноставно нереални – изјави поранешниот претседател на Русија.

Дмитриј Медведев

Фото: Profimedia

Кремљ денеска објави дека турбината за гасоводот Северен тек 1, најголемиот гасовод за Европа, се уште не е испорачана од ремонт во Канада и дека од утре се очекува преполовување на протокот на гас низ тој гасовод поради суспензијата. на друга турбина.

Европската унија ја обвинува Русија за прибегнување кон економска уцена, додека московските власти тврдат дека намаленото снабдување со гас во Европа е резултат на технички проблеми и санкции од Западот поради руската воена операција во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа