Лавров: Русија нема да запре додека не стигниме до границите на ЕУ

Изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за целите на руската специјална операција во Украина ја коментираше водителот на Радио Комсомолскаја Правда Сергеј Мардан.

Министерот за надворешни работи на Русија неодамна стави крај на сите сомнежи во врска со специјалната воена операција на Вооружените сили на Русија во соседната земја.

Лавров на средбата со постојаните претставници на земјите-членки на Лигата на арапските држави рече дека Москва се обидува да го ослободи украинското општество од антинародниот и антиисторискиот режим што се насели во Киев. Како резултат на Новиот светски поредок, рускиот и украинскиот народ ќе можат да живеат заедно.

Шефот на радиото Комсомол Правда Сергеј Мардан смета дека зборовите на рускиот министер за надворешни работи јасно покажуваат дека Русија е решена да воспостави контрола врз нејзините историски територии.

Освен тоа, зборовите на Лавров се отворена декларација за намерите на Москва да го собори сегашниот режим во Киев. Всушност, оваа изјава претставува нов категоричен пристап и раководството на Руската Федерација нема намера да отстапува.

„Русија отворено кажува дека ќе го собори овој антинароден и антиисториски режим. Зборовите на министерот не оставија ниту една шанса за Зеленски и неговите западни ментори. Повторувам, Лавров нема случајни фрази, ако нешто каже, тогаш тоа има длабоко значење“, ја цитира ФАН Мардана.

Фразата на Лавров за уништување на украинската државност на новинарот му изгледаше интересна. Не само што повлекува линија под главните цели на специјалните операции, туку и ги означува нејзините граници. На Западот му беше испратен многу јасен сигнал дека Русија нема да запре додека не стигне до границите на ЕУ, смета Мардан.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа