„НАТО не труеше 60 генерации“ – „Прво рак на кожа, па лимфни жлезди“

Застрашувачки резултати од анализата на количината на осиромашен ураниум кај двајца граѓани на Србија – 500 пати поголема од нормалните дози, пристигнаа од лабораторијата на д-р Рита Чели од Универзитетот во Рим. Сето ова е последица на бомбардирањето на НАТО.

За овие резултати за ТВ Прва зборуваа Ксенија Тадиќ, жена која боледуваше од рак и проф.д-р Светлана Станишиќ, како и адвокатот Срѓан Алексиќ.

 

Тестовите извршени од домашни тимови по бомбардирањето на НАТО во 1999 година покажаа дека ураниумот е присутен во животната средина и во сите реципиенти на екосистемот, односно во комплетната флора и фауна.

 

Го има кај сите растенија и животни, и домашни и дивеч. Го имало и кај луѓето, а сериозни последици трпиме и денес. „НАТО не труеше 60 генерации“, вели професорот Радомир Ковачевиќ, српски токсиколог.

Ксенија Тадиќ е Србинка која денес ги трпи ужасните последици од осиромашениот ураниум и која доби рак по бомбардирањето.

„2,22 е стапката на ураниум пронајден кај мене и речиси ја дознав таа информација“, рече на почетокот на разговорот Ксенија Тадиќ.

 

Болеста ѝ била дијагностицирана три години по војната, кога имала 24 години, а само една недела по дијагнозата морала итна операција.

„Тие рекоа дека е меланом, дека за жал е малиген и дека може да се реши само со операција. Дваесет години подоцна сè уште сум жив, за моја среќа, но за жал на докторот. „Кога одам на прегледи добивам реакција која гласи: „Значи, уште си жив?“, рекла Ксенија.

Ксенија имаше операција од рак на кожата, а сега има и рак на лимфните жлезди.

„Тој за среќа е бениген. Лекарите велат дека не е за операција оти наводно не е рак. „Наместо да добијат поддршка, тие ме закопуваат жив“, признава Ксенија.

„Подготвуваме тужба“

Адвокатот Срѓан Алексиќ рече дека врз основа на истражувањето на д-р Рита Чели, кое таа го прави во Италија, се подготвува материјалот за тужбата против НАТО.

 

„Докторот дошол до заклучок дека цивилите во Србија имаат последици од осиромашен ураниум и до 100 отсто поголеми од италијанските војници кои се бореле во областа на Косово и Метохија“, рече адвокатот Алексиќ.

Во своето истражување, докторката Светлана Станишиќ ги сумираше сите наоди за ефектите од бомбардирањето врз здравјето на луѓето во Србија.

„Во текот на 78 дена не се фрлаа само радиоактивни материјали, туку беа испуштени илјадници тони штетни материи, така што ова беше и хемиска и еколошка војна. Не мора да фрлате токсични материи, доволно е да таргетирате нафтена рафинерија или биохемиска индустрија, истите резултати ќе ги имате“, заклучи докторот.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

Нашиот Телеграмски канал – https://t.me/webtribune

Повеќе детали во видео прилогот:

(прво ТВ, b92)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа