ЕРДОГАН – НЕ ЗНАМ ШТО Е ТОА СЕВЕРНА! ЗА МЕНЕ Е И ЌЕ ОСТАНЕ САМО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Ердоган : Турција останува на ставот а тоа е има само Република Македонија и Македонци

Турција останува на ставот дека Македонија е Македонија и неможе да биде северна

Турција е на страната на Македонија во спорот за името со Грција, изјавил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на средба со балкански иселеници во Истанбул.

– Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија, бидејќи во овој случај Грција едноставно не е во право, истакнал Ердоган, пренесува „Та неа“.

Тој рекол и дека врските меѓу Турција и Македонија се братски и оти Скопје секогаш може да смета на поддршка од Анкара.

– Анкара и Скопје немаат никакви разлики и отворени прашања и ние нема да ги оставиме сами нашите браќа, туку ќе бидеме секогаш заедно со нив, рекол турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа