Путин: „ЗИМАТА Е ДОЛГА…“ Ќе видиме кој последен ќе се смее!

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва по трилатералниот состанок на процесот во Астана во Техеран најави дека Русија ќе го олесни извозот на украинско жито преку Црното Море, но дека сака да се укинат сите ограничувања за испорака на руско жито по воздушен пат.

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва по трилатералниот состанок на процесот во Астана во Техеран најави дека Русија ќе го олесни извозот на украинско жито преку Црното Море, но дека сака да се укинат сите ограничувања за испорака на руско жито по воздушен пат.

Тој изрази надеж дека ограничувањата ќе бидат укинати за да се подобри состојбата на меѓународните пазари за храна.

Путин посочи дека Гаспром секогаш ги исполнувал, исполнува и има намера да ги исполни сите свои обврски во снабдувањето со енергија и додаде дека обидот на руските партнери да ја обвинат за сопствените грешки е „неоснован“.

Тој истакна дека „Западот го обвинува Гаспром за енергетската криза, иако тој ги затвори енергетските патишта и воведе санкции“ и додаде дека компанијата „е подготвена да испумпува гас колку што и треба“ .

– Каква врска има Гаспром со тоа? Па, каква врска има Гаспром со тоа? Затворија една рута, друга рута, ги ставија овие пумпни станици под санкции. „Газпром“ е подготвен да пумпа колку што е потребно, тие самите затворија се –  рече Путин.

Тој оцени дека Европа ја запоставила традиционалната енергија и се потпира на алтернативни извори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа