Еве зошто се борат до последен украинец! Вашингтон има идеја да и го предаде конфискуваниот руски имот на Украина

419

Министерството за правда на Соединетите Американски Држави побара овластување за да може Министерството да и ги предаде средствата од конфискуваниот имот на Русите на Украина во форма на компензација, изјави шефот на американското Министерство за спроведување и контрола на санкциите. Режим против Русија, Адамс Ендру.

 

Како што изјави при неговото излагање во Сенатот, американското Министерство за правда дало низа предлози кои се сметаат за важни.

Ендрју изјави дека за спроведување на предлогот се потребни измени во законот со кој ќе се регулира користењето на конфискуваните средства.

Специјална воена операција во Украина

На 24 февруари рускиот претседател Владимир Путин го објави почетокот на воената операција за демилитаризација на Украина. Обраќајќи им се на сограѓаните, тој рече дека околностите „бараат решителна и итна акција“, бидејќи републиките од Донбас се обратија до Москва за помош. Путин истакна дека целта на операцијата е „заштита на луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. За ова, според неговите зборови, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“ и да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства над цивилите“ во Донбас.

Министерството за одбрана на Русија редовно нагласува дека руската армија не изведува никакви удари врз градовите во Украина: воената инфраструктура е оневозможена со средства со висока прецизност.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа