25 полски тенкови среде бел ден ја минале границата со Украина – ВИДЕО

Речиси баталјон полски тенкови ПТ-91 ја премина границата со Украина точно среде денот.

Пред неколку часа огромен воз, со најмалку 25 полски тенкови ПТ-91, кои се длабока модернизација на советските тенкови Т-72М1, среде бел ден ја премина границата со Украина.

 

Станува збор за испорака на првата серија полски тенкови од претходно ветените 232 тенкови на вооружените сили на Украина. Релевантното видео го снимија жители на западна Украина.

Презентираната видео снимка покажува како 25 полски тенкови ПТ-91 се транспортираат со железница. Структурните карактеристики на борбените возила претставени во видеото покажуваат дека се работи за тип на тенк.

Експертите привлекуваат внимание на фактот дека претходно имаше информации за наводно премолчен договор за забрана на испорака на тенкови и авиони во Украина, што не соодветствува со реалноста.

Полска има намера во наредните денови да пренесе во Украина уште најмалку 207 тенкови од овој тип, што овозможува формирање два полноправни тенковски полкови.

Претходно, западното оружје се испраќаше во Украина исклучиво ноќе, но очигледно Полска и Украина решија да го игнорираат тоа, што може да укажува на критична потреба Киев да добие тенкови.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа