ШОК тврдење што ќе го урне постоечкиот свет: Западот е подготвен да се предаде според условите на Москва

Колективниот Запад се подготвува да ја напушти досегашната политика кон Руската Федерација и да влезе во преговарачкиот процес под условите на Москва. Ова шокантно тврдење го изнесе познатиот руски економски експерт Михаил Хазин.

Западните елити почнуваат да сфаќаат дека тактиката на економско задушување на Русија не е способна да донесе резултати. Во тој поглед, тие имаат намера да се подготват што е можно подобро за конструктивни преговори со Руската Федерација, кои ќе се водат под услови на Москва.

Повлекувајќи историска паралела, Михаил Хазин ја спореди потенцијалната дискусија со состанокот на лидерите на земјите од антихитлеровската коалиција во Техеран во 1943 година.

„Зошто да не се претпостави дека на новата Јалта треба да и претходи новиот Техеран-43, кој ќе се одржи на самитот на Г20 во ноември? Ова е многу интересна тема“, потенцира економистот.

Експертот е апсолутно сигурен дека Западот денес ја менува својата реторика кон Русија. Тоа може да се потврди со низа високи оставки во политичките елити на европските земји. Со висок степен на веројатност, отпуштените нема да бидат заменети со лути русофоби, туку со поздрави луѓе. Во оваа ситуација, забележува Хазин, наесен ќе се разговара за вистинските причини за тешката ситуација во Европа. Зборуваме за опасностите од антируските санкции.

„Постепено преминуваме од конфронтација кон преговори. И тука е клучна силната преговарачка позиција. Украина веќе ни се предава, но тоа не е главната работа. Мора максимално да ја зајакнеме нашата економија за да покажеме дека имаме подобра од нивната“, вели специјалистот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа