„ИНСТРУКТОРИ НА НАТО ЈА КОНТРОЛИРААТ УКРАИНСКАТА ВОЈСКА“ Лавров откри што се случува на теренот и кој ги контролира ракетните системи

Инструкторите и набљудувачите на НАТО на повеќецевните ракетни системи (MLRS) директно ги контролираат дејствата на украинските сили на теренот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Инструкторите на НАТО и набљудувачите на МЛРС очигледно веќе ги контролираат акциите на Вооружените сили на Украина и националистичките баталјони директно на теренот. Се надевам дека меѓу Европејците се уште има одговорни политичари кои разбираат какви последици може да предизвика тоа – изјави Лавров во својот напис за весникот „Известија“.

Шефот на руската дипломатија Руски изјави и дека барањето на германскиот канцелар Олаф Шолц до Москва да се договори со Киев за гаранции за територијален интегритет и суверенитет на Украина е залудно.

Лавров објасни дека таков документ веќе постоел и дека станува збор за „Минасовиот договор“ кој, според него, пропаднал со помош на Берлин и Париз, кои биле негови гаранти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа