Украинската војска масовно бега од позициите: Киев донесе одлука за повлекување, Украинците бегаат ТАЈНО и во мали групи! Следната недела договор во турција со кој ќе предадат теротории?

Руската армија во моќна брзање

Одлуката за постепено повлекување на војската од Северск е донесена во Киев , изјави офицерот на Народната милиција на Луганската Народна Република Андреј Марочко.

Руската армија

Руската армија
Фото: Profimedia

– Украинската команда донесе одлука за постепено повлекување на нејзините одреди од населбата Северск. Според борбената наредба, позициите треба да се остават во тајност и да заминат во помали групи – напиша Марочко на својот Телеграм канал.

Украина

Украина
Фото: Liveuamap/Printscreen

Претходно првиот заменик министер за информации на Доњецката Народна Република Данил Бесонов објави дека силите на ДНР ги расчистуваат источните делови на Северск, но дека во градот се уште има непријателски упоришта.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа