Бугарскиот европратеик го искара Стево Пендаровски: Ова да ти е последно! Браќа Миладиновци се бугари! Како се осмелуваш? Почитувакго договорот или ќе има протестна нота и кон тебе

  • Ова треба да биде последниот пост на Стево Пендаровски или на кој било друг официјален претставник на Северна Македонија да пишуваат на ваков начин, напиша на својот фејсбук профил Анреј Ковачев, бугарски европратеник за посетата на македонскиот претседател Стево Пендаровски на спомен куќата на македонските преродбеници Димитар и Константин Миладинови во нивната родна Струга.
  • Ковачев на Пендаровски му порача: По прифаќањето на францускиот предлог за Миладинови ќе мора да се каже дека се Бугари.
  • За Ковачев ова е непочитување на одредбите од францускиот предлог и непочитување на Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. За него овие документи ќе бидат главен, хоризонтален критериум за напредокот на Скопје на патот на преговорите за членство во ЕУ.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа