ISW: Русија се подготвува за голема офанзива во Украина

109

Русија се подготвува за голема офанзива во Украина, соопшти денеска Институтот за проучување на војната во својата редовна проценка на текот на конфликтот, цитиран од БТА.

Руските вооружени сили продолжуваат да спроведуваат поограничени офанзивни дејства за да ја спречат украинската војска да ја преземе иницијативата, соопшти американскиот тинк-тенк. Според неговите податоци, руската група во областа Луганск, источна Украина, ја обновува својата борбена способност и собира сили за понатамошна офанзива.

„Кога руската воена команда ќе одлучи дека се подготвила доволно за да продолжи со поголема офанзивна операција, најверојатно ќе продолжи со голема офанзива со повеќе војници и поголема упорност отколку сега. Излегувањето од оперативната пауза може да биде постепено и не веднаш да се забележи“, предвидува Институтот за проучување на војната.

Тој истакна дека главен услов за оперативна пауза е да се создаде изглед дека или не постои или ќе биде прекраток, за непријателот да нема време да ја преземе иницијативата и да тргне во контраофанзива.

Во вчерашната оценка за случувањата на воените дејствија пишуваше дека руските сили постигнале помали успеси југоисточно од градот Северск, во областа Бахмут на Доњецката област и продолжиле да напредуваат западно од Лисичанск, што веќе го имале заробени.

Руската артилерија ја гранатираше областа јужно од Барвенково, во областа Изум во областа Харков. Гранатирани се и Никопол, Новопавловка и неколку населби северозападно од Славјанск, соопшти Институтот за проучување на војната.

Според него, тоа би можело да значи дека руските сили сакаат да го заобиколат Барвенково од исток и да стигнат до патот Изум-Славјанск за да се упатат југоисточно кон Славјанск или да одат директно југоисточно од Барвенково до Краматорск.

Русија го зазеде градот Изум, во североисточниот регион Харков во Украина, уште во март. Краматорск е де факто административен центар на тој дел од регионот Доњецк кој останува под контрола на Украина. Славјанск, уште еден голем град во источниот украински регион, беше контролиран од проруските сепаратисти неколку месеци по избувнувањето на нивниот бунт во 2014 година.

Во четвртокот, Институтот за проучување на војната веќе сугерираше дека руските вооружени сили можеби привремено ја намалуваат моќта на нивната офанзива во Украина за да се прегрупираат за нова офанзива.

Во средата, Русија „за прв пат во 133-те дена од почетокот на војната“ не објави никакви нови територијални придобивки во Украина, забележа тинк-тенк со седиште во Вашингтон. Тој призна дека е можно руската армија да преземе „оперативна пауза“, што не подразбира „целосен прекин на активните непријателства“.

„Веројатно е дека руските сили ќе се ограничат на релативно мали напади, обидувајќи се да создадат услови за поголеми офанзиви и да ја вратат борбената моќ што им е потребна за да ги преземат овие поамбициозни напори“, предвиде тој пред два дена. Институтот за проучување на Војна.

Извор близок до „Народната милиција“ на „Луганската Народна Република“ за ТАСС изјави дека руската армија и сепаратистите го зазеле Клиновоје, во областа Бахмут во областа Доњецк. Тој пријавил „активен напредок“ на сојузничките сили кон градот Бахмут, кој е на само околу 6 километри од ова село.