Руски експерт: По веста дека Финска ќе влезе во НАТО, време е Русија да ја свитка геополитичката опашка

Откако завршија преговорите за влез на Финска во НАТО и беше потпишан соодветниот протокол, конечно дојде време Русија да ја „сврти геополитичката опашка“. Ова го вели истакнатиот руски новинар и публицист Александар Невзоров во интервју со Дмитриј Гордон, основач на интернет порталот gordonua.com.

На 5 јули медиумите ширум светот, повикувајќи се на сателитски снимки, објавија дека Русија повлекла голем дел од воената опрема од својата база во селото Алакурти, регионот Мурманск, во близина на финската граница. Во оваа прилика Невзоров вели дека „сите мислеле дека е опашка на диносаурус, но испаднало дека е опашка на лисица или стаорец“. Според него, штом станало јасно дека Финска влегува во НАТО, руските воени единици долж нејзината граница „почнале да ги собираат парите и да ја преместуваат опремата некаде“.

„Одамна беше минато време Русија да научи […] не само да ја витка опашката, туку и да лежи, да ги следи командите, да скока низ обрачот и [да ги стекне] сите други вештини нормални за секоја земја“, Невзоров. декларирана. Според него, „новородената“ украинска армија (без полкот „Азов“), која веќе петти месец води одбранбена војна против руските окупатори, го покажала вистинскиот потенцијал на армијата на Руската Федерација – „ на пример, како онаа на Монголија“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа