Русија претстави нови докази за биолошките активности на Пентагон во Украина

Соединетите Американски Држави ја продолжуваат политиката на зголемување на воено-биолошкиот потенцијал, заобиколувајќи ги меѓународните договори, изјави началникот на Единицата за радијациона, хемиска и биолошка заштита на руските вооружени сили Игор Кирилов на брифингот за анализа на документите. за воено-биолошката активност на САД на украинска територија.

Според него, анализата на откриените материјали сведочи за фактот дека американската команда ги користела резултатите од истражувањата добиени во рамките на јапонската воена биолошка програма и за одреден „континуитет“ на работата претходно извршена од 731-от одред под раководството на Широ Иши.

„Компаративната анализа на активностите на САД за време на Корејската војна и денес на територијата на Украина сведочи за непроменливоста на американската политика за зголемување на сопствениот воено-биолошки потенцијал, заобиколувајќи ги меѓународните договори“, рече Кирилов.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа