Путин: Руското население 8 години трпеше геноцид и изолација, ќе направиме се за да ги нормализираме условите за живот

Жителите на Донбас се изложени на изолација и геноцид веќе осум години, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Луѓето таму не се ни овде ни таму одамна, осум години. Не ни спомнувам бомбардирања и слично, но генерално, ова е изолација и геноцид, ако се земе предвид придружниот осумгодишен воен притисок“, рече шефот на државата за време на средбата со победниците на лидерите на Натпревар во Русија.

 

Тој рече дека руското раководство ќе направи се за целосно да ги врати условите за живот во Луганската Народна Република (ЛНР) за сите жители на тој регион, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

„Ќе направиме се за да бидат нормални условите за живот за сите луѓе кои живеат таму. И воопшто, за да биде јасно, 3,7 милиони луѓе живеат во LNR и DNR. Тоа е многу, повеќе отколку на Крим. На Крим има 2,5 милиони луѓе и овде 3,7 милиони луѓе. За луѓето да се чувствуваат нормално, да имаат можност да живеат на модерен начин, ќе треба многу да направиме. Ќе помогнеме“, рече рускиот лидер.

Коментирајќи ги плановите да им се даде можност на жителите на Донбас да учествуваат во рускиот проект „Повеќе од патување“, рускиот претседател рече дека тоа е многу важно.

 

Тој повтори дека во изминатите осум години, многу жители на Донбас немале пасоши, ниту руски ниту украински, не можеле ниту да купат авионски билет за да патуваат во Русија, не можеле ниту да ги испратат своите деца да студираат на руските универзитети .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа