Западните медиумите го наведуваат народот дека јадењето бубачки и црви е МНОГУ ХРАНТИВНО И ВКУСНО

136Светскиот економски форум (СЕФ) со години ја промовира идејата дека „здравата исхрана“ и „одржливата“ храна, како што се инсектите, треба да се воведат во глобалниот систем на храна за да се спаси планетата.

Овие самопрогласени дизајнери на иднината повикуваат на ресетирање на системот за храна за да се намали влијанието врз животната средина на тековното производство на храна и наводно да се реши гладта во светот. Тие се обидуваат да ги убедат луѓето да јадат бубачки.

Во најновиот знак дека одгледувањето инсекти е на пат да полета, јужноафриканскиот хемиски инженер по име Венди Весела најде начини да ги трансформира шилестите зелени и црни гасеници во брашно што може да се користи за правење бисквити, слатки чоколадни протеински плочки или смути. до АФП.

Весела инсистираше на тоа дека јадливите бубачки и црви се „поздрава протеинска опција“.

Таа рече дека луѓето се двоумат дали да јадат инсекти, но тие се мелени и спакувани во протеинска лента или друга храна – на луѓето им е „навистина вкусна“.

АФП разговараше со диететичарот Мфо Цукуду, кој рече дека јадењето инсекти е подобар извор на протеини.

„Со висока содржина на протеини, есенцијални масти и минерали, особено железо. Има повеќе железо од најскапото парче стек“, вели Чукуду.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа