Турција започнува инвазија на Сирија? Ги нападнаа трупите на Асад – Русите ја испратија војската

Во последните 24 часа Турција воведе речиси сто тенкови и педесет артилериски системи во Сирија.

Турските трупи започнаа инвазија на Сирија, спротивно на барањата на руската страна да се воздржи од каква било ескалација во Арапската Република.

 

Само во последните 24 часа четири огромни турски воени конвои со до сто тенкови и педесет артилериски системи илегално ја преминаа сириската граница.

Според локалните жители, до 1.500 турски војници влегле во Сирија, а земајќи ги предвид сателитски податоци, дополнителни турски единици би можеле да бидат донесени во Сирија во следните неколку часа.

Ситуацијата се уште не е достигната директна голема ескалација во Сирија, меѓутоа, фактот што турски беспилотни летала ги нападнаа позициите на сириските војници во Тел Рифат пред неколку дена, укажува дека Анкара се уште оди во директна конфронтација и има намера да изврши сопствена воена операција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа