„РУСИТЕ ИЗВРШИЈА ЖЕСТИ НАПАДИ СО ДРАСТИЧНИ ЗАГУБИ“ Киев на нови напади на југот на Украина

An aerial view shows residential buildings that were damaged during Ukraine-Russia conflict in the southern port city of Mariupol, Ukraine April 3, 2022. Picture taken April 3, 2022. Picture taken with a drone. REUTERS/Pavel Klimov TPX IMAGES OF THE DAY
206
Жестоки напади на Москва

 Утринава руските сили истрелаа ракети врз островот Змии во северозападниот дел на Црното Море, од кој се повлекоа претходно оваа недела, и блискиот град Одеса, изјави портпаролот на воената управа на Одеса, Серхиј Братчук.

Тој на својот канал Телеграм изјави дека две ракети предизвикале „значителна штета“ на пристаништето на островот, пренесува Гардијан.

Тој додаде дека Одеса била нападната пред зори и дека биле погодени два комбајни и уништени се 35 тони жито.