РТ: НА ДЕЛО ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ! Холандската полиција пукаше во земјоделците кои протестираа

Инцидентот доаѓа во време на немири околу зелените реформи кои се очекува да имаат големо влијание врз земјоделскиот сектор

Полицијата во Холандија пукаше кон земјоделците кои протестираа против новите еколошки реформи, а видео снимката покажува како полицајци пукаат во трактор додека се обидува да ја избегне полицијата.

 

Инцидентот се случи синоќа во близина на влезната рампа на автопатот во северниот град Херенвен, каде локалната полиција соопшти дека „трактористи се обиделе да удрат во службени возила“.

„Се појави заканувачка ситуација. Беа испукани предупредувачки истрели“, соопшти полицијата, додавајќи дека тракторот бил погоден, а тројцата осомничени подоцна биле запрени и уапсени. Во конфликтот нема повредени.

Сепак, снимката од пукањето се појави на социјалните мрежи и се чини дека не покажува обид за прободување. Наместо тоа, на снимката се гледа како два трактори го напуштаат местото на настанот, од кои ниту еден не се приближил да удри во полициското возило, бидејќи полицајците отвориле оган врз другиот.

Друго видео, очигледно направено во исто време, покажува како полицаец со пиштол во рака му издава наредби на тракторист паркиран во близина на рампата на автопат, со пиштол вперен ТУКА .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа