Новинарот на Тајмс ги вознемири Британците: Во случај на конфликт со Русија ќе имаме доволно муниција за два дена

Новинарот на Тајмс, Лукас: Британија ќе има доволно муниција за два дена во случај на конфликт со Русија

Ако Велика Британија влезе во воен конфликт со Русија, ќе има доволно гранати само за два дена, пишува новинарот Едвард Лукас во напис во весникот Тајмс.

 

„Кошмарот на секој војник доаѓа во британските вооружени сили во случај на војна со Русија. Деталите се многу класифицирани, иако веројатно не за Русите.

Но, целокупната слика е мрачна и јасна: Британија е недоволно опремена да ја изврши својата главна воена задача. „Минатата недела, на конференцијата за копнена војна, беше кажано дека со вообичаената руска брзина на огнот, ќе останеме без муниција и ќе имаме артилериски гранати за само два дена“, рече тој.

Според Лукас, Британија може да се надева само на американска помош.

„Кога ќе ни снема конвенционална муниција, меѓу нас и поразот ќе застанат само засилени Американци или нуклеарно оружје“, рече новинарот.

Во исто време, додаде тој, во Русија знаат дека „децениското самозадоволство и намалувањето на трошоците ги оставија британските вооружени сили неопремени“, што е значаен проблем за Лондон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа