„КИИВ ПОДГОТВУВА ГОЛЕМА КОНТРОФЕНЗИВА НА ЕСЕН“ Антируската коалиција се распадне доколку Украина не успее, тврди поранешен член на Рада.

Режимот во Киев планира да спроведе нова стратегија во која се очекува да се спроведе голема контраофанзива, изјави поранешниот пратеник на Врховната рада на Украина, Олег Царев.

 Царев детално зборуваше за плановите на Киев и објасни зошто овие планови се од витално значење за Западот.

Според него, менторите на Украина сакаат да ја чекаат есента за да го принудат Генералштабот на вооружените сили на Украина да изврши целосна контраофанзива. Наводно, вооружените сили на Украина планираат да започнат контраофанзива веднаш штом Вашингтон ќе започне со полноправно заем за заем (Закон за воена помош за Украина – prim.aut.) .

– Досега не функционираше. Сè е на линија. Во контекст на претстојната светска криза, Западот ќе има само една шанса. Покрај тоа, зимата во Украина нема да биде лесна. Затоа, Западот мора да ја принуди украинската армија да започне контраофанзива. Ако тоа не успее, тогаш антируската коалиција може да се распадне – објасни Царев.

Тој исто така истакна дека Западот ќе одбие да му помогне на Киев доколку вооружените сили на Украина не покажат резултати до крајот на оваа година. Во овој случај, САД и ЕУ ќе го принудат режимот во Киев да се согласи со условите на Москва.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа