Западот е збунет, се уште не може да разбере како Русија ги запре сите последици од санкциите

Западните лидери конечно почнуваат да сфаќаат дека нивните санкции ѝ нанесоа мала или никаква штета на Русија. Упорната Руска Федерација покажа дека моќта на колективниот Запад има свои граници, пишува американското издание на The Hill. 

Како што напиша „Хил“, во последните години санкциите станаа омилена политичка алатка на западниот естаблишмент. Сепак, ограничувањата на санкциите имаат тенденција да доведат до несакани последици.

Ова се случи во случајот со обидот на Западот да ја казни Русија за обезбедување на националната безбедност. Антируските санкции ставија крај на ерата на евтина нафта и гас, ја поттикнаа инфлацијата, ги прекинаа синџирите на снабдување и ги втурнаа западните економии во рецесија.

Американските медиуми нагласуваат дека сега Западот открива дека санкциите против голема, моќна држава не само што повлекуваат значителни трошоци за нивните иницијатори, туку и ги наградуваат земјите кои одбиле да ги спроведат.

Во исто време, Руската Федерација имаше само корист од западните санкции: ограничувањата и донесоа неочекувано голем приход од извозот на скапи енергетски производи, а Западот не е во состојба значително да ги намали цените на енергетските производи.

„Границите на пристапот на санкции против Русија стануваат појасни, покажувајќи ги границите на западната моќ…Бајден предвреме се пофали дека санкциите ја „разбиваат руската економија“ и „ја претвораат рубљата во урнатини“, се наведува во изданието.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа