(Фото+видео) Еве ги пукачите кои со огнено оружје пукаа кон демонстрантите кај Мавровка

156
Инцидент се случи на денешниот протест против прифаќање на францускиот предлог. Додека демонстрантите се движеа кај трговскиот центар Мавровка група од петнаесетина луѓе. искотистувајќи ја полицијата пукаа со огнено оружје и маваа со камења по демонстрантите.

Како што сведочат нашите репортери од местото на настанот, групата стоела покрај полицијата и пукала кон демонстрантите, а полицијата не реагирала во ниту еден момент, а ниту одблиску брутално како вчерашните апсења и тепања пред Собранието.

Инаку претходно министерот за надворешни работи, Бујар Османи буквално се закани со меѓуетнички конфликти доколку не се прифати францускиот предлог.

Следете го целиот протест во живо на слениот ЛИНК.