„ЌЕ СТРАДИМЕ ПОРАДИ ЛУДИИТЕ ПЛАНОВИ НА ВЛАДАТА“ Британија нема доволно муниција за војна со Русија, предупредуваат експертите

Британската армија нема да има доволно муниција за да ја победи Русија во случај на воен конфликт, изјави колумнистот на „Тајмс“, Едвард Лукас.

Новинарот смета дека со брзината со која се движат руските војници во Украина, британската армија ќе остане без артилериски гранати за само два дена.

Претходно, поранешниот началник на британскиот Генералштаб , Ричард Данат , изјави дека армијата на Обединетото Кралство може да настрада поради „лудите“ планови на владата на земјата .

– Планот за намалување на бројот на британски војници од 82.000 на 72.500 би можел да ја остави земјата практично без одбрана – изјави Данат.

БОНУС ВИДЕО: Лажниот Зеленски го потпиша чинот на капитулација по падот на Лисичанск

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа