„ДВОЈКИ“ СРЕДЕ МОСКВА: Русите ја нападнаа амбасадата на САД – Американците им стигнаа…

Руските и западните претставници користат други можности за вербални и други конфликти, а една таква можност се отвори и во самата Москва.

Имено, функционерите на главниот град на Руската Федерација најавија анкета во која ги прашаа граѓаните како треба да се вика плоштадот на кој се наоѓа Амбасадата на Соединетите Американски Држави.

 

Со 45 отсто од гласовите, на крајот на јуни беше одлучено овој дел од градот официјално да го носи името „Плоштад на Народна Република Доњецк“.

Покрај овој предлог, граѓаните предложија и имиња како „Плоштад на бранителите на Донбас“ и „Плоштад Зога Владимир Артемович Херојот на Русија“.

Иако промената на името на плоштадот каде што е сместена Амбасадата на САД очигледно претставува своевидна провокација и одговор на слични активности во западните земји, каде што во изминатиот период беа именувани имињата на улиците каде што се наоѓаат просториите на Амбасадата на Руската Федерација. лоцирани беа сменети, САД најдоа начин како да избегнат споменување на новото име на плоштадот.

Имено, на страната на Американската амбасада во Москва, во делот каде има контакт информации и адреса, наместо сегашното, но и новото име на плоштадот, се наведени координатите 55,75566° N, 37,58028° E, кои ги упатуваат граѓаните на адресата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа