„САД И БРИТАНИЈА ПОДГОТВУВААТ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВРЗ ПУТИН“ Руски експерт го предупредува шефот на државата на замката на Западот

Политикологот Сергеј Марков изјави дека самитот на Г-20, кој ќе се одржи наесен во Индонезија, може да биде замка за рускиот претседател Владимир Путин.

Западните земји инсистираат Индонезија да не го покани Путин на настанот. Во исто време, САД и нивните сојузници сакаат да го видат украинскиот претседател Володимир Зеленски на самитот, иако Украина не е дел од Г20.

– Но дали Путин ќе замине или не е многу поотворено прашање. Искрено, мислам дека не, бидејќи постои закана од терористички напад од САД и Британија против Путин, бидејќи е очигледно дека го демонизираат – изјави директорот на Институтот за политички студии Сергеј Марков во интервју за PolitRussia.

Тој верува дека Западот сепак ќе го донесе Зеленски на самитот за да го покаже како мајмун. Политикологот го нарече украинскиот лидер актер кој добро ја игра улогата на претседателот на Украина, но тој не е.

Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, призна дека Путин би можел да одбие да присуствува на самитот и да испрати свој делегат таму .

БОНУС ВИДЕО : Страшни сцени: Истекување гас во Јордан – повредени над 100 луѓе

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа