НАЈТЕШКАТА НЕДЕЛА ЗА ВЛАДИМИР ПУТИН ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА: Конфликтот со Шведска и Финска е неизбежен?

Специјалната операција на Путин, исто така, го принуди НАТО да испрати повеќе војници и оружје во земјите-членки во Источна Европа и ги принуди Шведска и Финска да ја напуштат својата неутралност и да побараат да станат членки на НАТО.

Претходната недела не беше воопшто лесна за претседателот на Русија Владимир Путин.

Путин ја напушти Русија за прв пат откако започна „специјалната воена операција“ во Украина на 24 февруари за да ги подобри односите со проблематичните сојузници од Централна Азија. Тој гледаше како НАТО ја нарекува Москва свој главен непријател и ги повика соседите на Русија, Шведска и Финска да се приклучат на алијансата.

Тој исто така беше принуден да негира дека неговите војници повторно гаѓале цивилни цели во Украина…

Спротивставувајќи се на покажувањето на западното единство за Украина на серијата самити во Европа оваа недела, Путин се обиде да ги прикаже потезите на САД и нивните сојузници како доказ за нивната непријателска агенда и вети дека ќе оди во офанзива против рускиот сосед.

Путин долго време го опиша проширувањето на НАТО кон руските граници како голема безбедносна закана. Тој потоа испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи ги блиските воени врски меѓу Киев и Западот како главна причина за таквата акција.

Руската агресија против соседната земја помогна да се зацврсти единството на Западот, а сојузниците понудија милијарди долари оружје и помош за Киев и воведоа санкции без преседан кон Русија кои ги погодија големите сектори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа