ПАНИКА ВО БРИСЕЛ: Гневот на Русија поради Калининград почна да влијае на ЕУ

Литванија би можела да ги укине своите ограничувања за стоки што минуваат по железница меѓу континентална Русија и Калининград уште на почетокот на јули.

Ова во средата за Ројтерс го изјавија неименувани претставници на ЕУ.

Москва и Брисел се во несогласувања од 17 јуни, кога Вилнус одлучи да го прекине транзитот на санкционирани стоки меѓу Калининград и остатокот од Русија.

 

Литванските власти соопштија дека постапуваат по инструкции од Брисел и во согласност со ограничувањата наметнати на Москва поради конфликтот во Украина.

Ембаргото и остави на Русија само поморски патишта за снабдување на ексклавата сместена меѓу Литванија и Полска.

Извори рекоа за агенцијата дека се покажува тешко за блокот да ги задржи своите строги санкции додека избегнува понатамошна ескалација со Русија.

Како резултат на тоа, претставниците на ЕУ преговараат за изземање на Калининград од санкции, што потенцијално ќе го отвори патот за договор во наредните денови.

Според официјални лица, Литванија стравува дека Москва би можела да употреби сила за да создаде копнен коридор низ нејзината територија што ќе ја поврзува ексклавата со остатокот од Русија, доколку блокадата остане.

Германија, која наводно активно ја поддржува потрагата по компромис, е исто така загрижена дека нејзиното присуство на трупи во балтичката земја би можело да ја види таа и остатокот од НАТО вовлечени во директна воена конфронтација со Русија, велат изворите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа