ЕКСПЕРТ: Ова не ви го кажале, поради Калининград „Третата светска војна“ е многу блиску

Западот ризикува да предизвика избувнување на Третата светска војна со блокирање на регионот Калининград. Ова гледиште го презентира политикологот и публицист Леонид Крутаков.

Аналитичарите на американскиот портал Форин Полиси изразија загриженост поради одлуката на литванското раководство да го ограничи транзитот на руски товар наменет за Калининградската област.

Според новинарот, во овој случај не станува збор за трговија меѓу Москва и ЕУ, туку за трговија во рамките на Руската Федерација, што е факт кој драстично ги менува условите под кои беше извршена блокадата на руската територија.

Во оваа насока, Брисел треба да изврши притисок врз Вилнус пред ситуацијата да ескалира во целосен воен конфликт на територијата на Европската унија.

Политикологот Леонид Крутаков не ја негира можноста за директен воен конфликт. Во интервју за дописникот на iReactor, тој рече дека натамошното кршење на меѓународното право од страна на „западните партнери“ и блокадата на руските територии може да предизвикаат избувнување на Третата светска војна. И денес не зборуваме само за Калининградската област.

Како што истакна експертот, забраната на норвешките власти за испорака на стоки на рударите од Руската Федерација, лоцирани на Свалбард, грубо го прекршува договорот од 1920 година.

На островот моментално живеат и работат околу 500 луѓе. А, тоа што Осло се обидува да ги остави без роба од Русија укажува на намерата на Западот да предизвика уште поголем конфликт со Москва.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа